طرز کار پمپ وکیوم آبی | نحوه کار وکیوم رینگ آبی

طرز کار پمپ وکیوم آبی

طرز کار پمپ وکیوم آبی | نحوه کار وکیوم رینگ آبی در این مقاله در مورد نحوه غملکرد پمپ وکیوم رینگ آبی توضیحاتی خواهیم داد
How Work Liquid Ring Vacuum Pump

طرز کار پمپ وکیوم آبی | نحوه کار وکیوم رینگ آبی

پمپ وکیوم آبی و نحوه کارکرد آن

پمپ وکیوم آبی چیست و چگونه کار می‌کند؟ پمپ وکیوم رینگ آبی یک پمپ دورانی جابجایی مثبت محسوب می شود که وظیفه آن ایجاد خلا می باشد. در پمپ های وکیوم رینگ مایع در صورتی که رینگ مایع نشکیل نشود هیچگونه خلائی اتفاق نخواهد افتاد. در پمپ های وکیوم آبی طرز کار پمپ وکیوم آبی با استفاده از پروانه رینگ آبی در اطراف آن تشکیل می شود که سبب می شود هوا از یک سمت مکیده شود و از سمت دیگر به صورت کمپرس خارج شود پمپ های وکیوم رینگ مایع گاهی به عنوان پمپ کمپرسور استفاده می شود. طرز کار پمپ وکیوم رینگ آبی همیشه با استفاده از یک پروانه خارج از مرکز در درون سیلندر می باشد.

پمپ وکیوم آبی وکیوم لیفتینگ
پمپ وکیوم آبی وکیوم لیفتینگ

طرز کار پمپ های وکیوم آبی

پمپ های وکیوم رینگ مایع می توانند با هر مایعی که با قرآیند وکیوم سازگار باشد یغنی فشار بخار مطلوب را برای پمپ خلا ایجاد کند می توان استفاده نمود که آب ، روغن در پمپ وکیوم رینگ روغنی استفاده کرد. در این پمپ ها پروانه یا تیغه ای وجود دارد که با چرخش حلقه های مایع را ایجاد کرده و وظیفه خلاء سازی را انجام می دهد.

طرز کار پمپ خلا رینگ آبی :

طرز کار پمپ خلا آبی بدین صورت است که پمپ خلا رینگ آبی دارای پروانه ای با جنس های مختلف استیل، برنج و چدن توسط الکترو موتور به گردش در می آید و تیغه های پمپ وکیوم آبی با به دام انداختن هوا از ورودی هوا را دریافت و از خروجی که در اکثر مواقع دارای سوپاپ می باشد خارج می کند. سوپاپ ها بر روی صفحه دو شیار نصب می باشند

 مکانیسم عمل پمپ وکیوم

عمل خنک کردن پمپ وکیوم بوسیله آب انجام می گیرد و می توان از کندانس ذرات آب همراه هوای خروجی و برگشت آن به پمپ نیز استفاده نمود که در نتیجه خنک شدن پمپ و تثبیت درجه حرارت واکنش تراکم بصورت ایزوترمال صورت می پذیرد .

پمپ وکیوم چند مرحله آب در گردش
پمپ وکیوم چند مرحله آب در گردش

عملکرد پمپ وکیوم آبی

طرز کار پمپ وکیوم آبی robuschi

طرز کار پمپ وکیوم آبی sihi

طرز کار پمپ وکیوم رینگ آبیrobuschi

طرز کار پمپ وکیوم رینگ آبی sihi

نحوه عملکرد پمپ وکیوم آبی robuschi

نحوه عملکرد پمپ وکیوم رینگ آبی robuschi

نحوه عملکرد پمپ خلا آبی robuschi

طرز کار پمپ وکیوم آبی تک مرحله  robuschi

نحوه کار پمپ وکیوم آبی دو مرحله  sihi

موارد فنی :
پمپ وکیوم رینگ مایع( آبی ) در دو مدل پمپ وکیوم آبی تک مرحله ای و پمپ وکیوم آبی دو مرحله ای تولید و عرضه می شوند. سایز فلنچ های ورودی و خروجی این پمپ معمولا بین ۱ تا ۱۰ اینچ می باشد. همچنین دارای توان مصرفی ۱.۵ تا ۲۵۰ کیلو وات می باشد. از دیگر مشخصات این پمپ ها می توان به ظرفیت از۲۰ تا ۸۵۰  m3/hr و فشار نهائی تا ۲۵ mmHgیا mbar 33اشاره کرد.

پمپ خلا آب در گردش با استفاده از آب می تواند خلا مورد نیاز یک سیستم را تا ۳۰ میلی بار تامین کند اما در صورت استفاده از پمپ وکیوم رینگ روغنی این خلا می تواند تا ۵ میلی بار نیز پایین بیاید

وکیوم آبی
وکیوم آبی

طرز کار پمپ وکیوم رینگ روغنی

در این نوع از پمپ ها روغن یک رینگ در داخل پمپ تشکیل می دهد که در واقع این رینگ با استفاده از پروانه پمپ وکیوم ایجاد می شود و پس از به دام انداختن هوا از خروچی هوا را خارج می کند.

ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *