وکیوم آبی – پمپ وکیوم

وکیوم آبی - پمپ وکیوم

وکیوم آبی – پمپ وکیوم

وکیوم آبی – پمپ وکیوم یک پمپ رینگ مایع با جابجایی مثبت می باشد که معمولا به عنوان یک پمپ وکیوم آبی استفاده می شود، و می توانیم از آن بعنوان کمپرسور هوادهی استفاده کنیم. عملکرد این پمپ همانند پمپ چرخشی است، با این تفاوت که تیغه ها به صورت  بخشی جدایی ناپذیر از روتور هستند و یک حلقه مایع در اثر چرخش هوا را فشرده کرده.  روتور تنها بخش متحرک است. پمپ های حلقه مایع معمولا توسط موتور القایی به حرکت در می آیند.

فهرست

1 – عملکرذ

2 – تاریخچه پمپ وکیوم آبی

3 -انواع و کاربردها

3.1 – تک و دو  مرحله ای

3.2 – انواع مدار گردش

عملکرد:

پمپ وکیوم آبی با استفاده از چرخش یک پروانه  که به طور خارج از مرکز در داخل یک پوشش استوانه ای قرار دارد،  مایع (معمولا آب) به داخل پمپ وارد شده و با نیروی گریز از مرکز یک حلقه ایجاد می کند. این حلقه مایع  هوای ورودی را به دام انداخته.

گاز به داخل پمپ از طریق دریچه  ورودی در انتهای سیلندر کشیده می شود. گاز در لابه لای پره ها و رینگ مایع به دام می افتد. کاهش حجم ناشی از چرخش پروانه، گاز را که در انتهای سیلندر جمع شده، فشرده می کند. و به بیرون پمپ میفرستد.

 

تاریخچه:

اولین پمپ  وکیوم آبی توسط شرکت زیمنس اختراع شد. پتنت ایالات متحده آمریکا  برای پمپ های خلاء مایع و کمپرسور، به Lewis H. Nash در سال 1914 اعطا شد. توسط شرکت مهندسی نوش در Norwalk CT ساخته شده اند.

انواع و  کاربردها:

تک و چند مرحله ای:

وکیوم آبی – پمپ وکیوم تک و یا دو  مرحله ای باشد. پمپ دو مرحله ای  در دو مرحله  فشرده سازی را توسط دو پروانه که در یک محور وجود دارد انجام می دهد.  در پمپ های وکیوم آبی فشار بخار آب محدودیت ایجاد میکند.

پمپ های خلاء تک مرحله به طور معمول 35 یا 47 میلی بار خلاء تولید می کنند و پمپ های دو مرحله می توانند خلاء را به 25 مبلی بار برساند. وکیوم آبی – پمپ وکیوم

مدار گردش مایع

در این حالت آب مورد استفاده بطور کامل و بدون اضافه شدن آب تازه از طریق پمپ وکیوم گردش می‌کند و فقط آب جبرانی برای میزانی که ممکن است بخار شود از طریق شیر شناور وارد منبع سپراتور می‌گردد مبدل حرارتی یا رادیاتور آب در گردش را خنک می‌کند.

در حالت وکیوم پمپ اگر افت فشار مبدل کمتر از ۱۰۰mbar و فشار مکش ورودی کمتر از ۶۰۰mbar مطلق باشد خود پمپ وکیوم آب را به گردش در می‌آورد و در حالتی که فشار مطلق ورودی و افت فشار مبدل بالاتر از مقادیر فوق باشد باید یک پمپ آب برای گردش آب در مسیر مدار نصب گردد.

کاربردها:

نفت ، گاز ، پتروشیمی

صنایع فولاد

صنایع لاستیک و پلاستیک

انتقال مواد

نیروگاهها

صنایع کاغذ سازی-آبگیری از خمیر کاغذ

صنایع غذایی و دارویی(پخت و تغلیظ)

صنایع نساجی

شیمیایی و دارویی

صنایع ریخته گری

صنایع بسته بندی

ملاس و الکل سازی

شیشه سازی

آزبست

ساکشن مرکزی بیمارستان ها

وکیوم آبی – پمپ وکیوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *